sobota, 5 września 2015

Famous Frocks - recenzja podwójna

W przypływie szaleństwa, a przede wszystkich po przeczytaniu posta o tych publikacjach (niestety dostęp do bloga chwilowo zablokowany. Może komuś się uda wejść TUTAJ), kupiłam książki z wykrojami z serii Famous Frocks, i to od razu dwie. Jestem nimi jak najbardziej zachwycona.


Famous Frocks to zarówno tytuł serii jak i pierwszej z książek. Niestety nie ukazały się w języku polskim. Jeśli komuś nie straszny angielski, to pewnie jeszcze znajdzie w Internecie jakiś dostępny egzemplarz.

Każda książka zawiera 10 wykrojów, a z każdego z nich uszyjemy dwie różne kreacje. Oprócz tego obie zawierają podstawy szycia, Famous Frocks na końcu, a The Little Black Dress na początku. Tu na pewno każda krawcowa amatorka znajdzie coś nowego. Mało tego, każda sukienka jest opatrzona instrukcją krok po kroku. W obydwu znajdują się łatwe modele dla początkujących, ale niestety tylko w pierwszej są podpisane jako takie. Jeśli zabieramy się za małe czarne, to sami musimy ocenić stopień trudności sukienki. Na całe szczęście wykonanie jest tak szczegółowo opisane, że w sumie nawet warto się pomylić i zabrać za coś trudniejszego.

Jak widać, podstawy szycia są opisane bardzo szczegółowo.

W Famous Frocks znajdziemy sukienki inspirowane: Bette Davies, Ritą Hayworth, Marlin Monroe, Jacqueline Kennedy Onassis, Audre Hepburn (na okładce), Twiggy, Dianą Ross, Farrah Fawcet, Stevie Nicks oraz Madonną.

Z The Little Black Dress uszyjemy kreacje w stylu: Coco Chanel (jakby mogło być inaczej), Joan Crawford, Avy Gardner, Audrey Hepburn (tym razem inna sukienka), Grace Kelly, Mary Quant, Lizy Minelli, Anjeliki Huston, Kiężnej Diany oraz Kate Moss.

Ta piękna sukienka pojawiła się w filmie "Okno na podwórze", ale chyba na razie nie na moje możliwości...

Celowo napisałam kreacje, ponieważ nie wszystkie modele w drugiej części serii to sukienki. Znajdziemy pośród nich także dwie bluzki i dwie spódnice - bardzo proste, takie które stworzą nam bazę szafy. Na jedną się nawet skusiłam i będę pewnie niebawem prezentować. I podejrzewam, że na tej jednej się nie skończy...


Jeśli mogę się do czegoś przyczepić, bo chyba muszę, nie rozumiem dlaczego niektóre sukienki zostały aż tak uproszczone. Najbardziej dostało się chyba sukience Audrey Hepburn, tej z okładki pierwszej części. Całe szczęście w The Little Black Dress pojawia się lepszy, bardziej dopracowany model sukienki Audrey. Inne kreacje z kolei okazują się baaaardzo daleko inspirowane, jak w przypadku sukienki Farrah Fawcet,która zupełnie nie ma nic wspólnego z prezentowanym oryginałem.


Książkę na pewno jest dobrą lekturą szczególnie dla początkujących szyjących, ponieważ zawiera bardzo dokładne instrukcje krok po kroku jak również proste modele, z którymi nie powinno być najmniejszego problemu, zwłaszcza, że wykroje posiadają już zapasy na szwy. W dodatku od razu zapraszają do uszycia filmowych kreacji, co zapewne pozytywnie działa na motywację. Nic tylko kroić i szyć!


Zainteresowanych odsyłam na stronę Amazona (TUTAJ), gdzie można przejrzeć niektóre strony książki.

__________________________
Pełen tytuł: Famous Frocks
Podtytuł: Pattern and instructions forn recreating fabulous iconic dresses
Autor:Sara Alm i Hannah McDevitt
Język: angielski
format: twarda oprawa
wydawnictwo: Chronicle Books,
San Francisco 2011
ISBN 978-0-8118-7791-6

Pełen tytuł: Famous Frocks: The Little Black Dress
Podtytuł: Patterns for 10 garments inspired by fashion icons
Autor: Dolin Bliss O'Shea
Język: angielski
format: twarda oprawa 
wydawnictwo: Chronicle Books,
San Francisco 2014
ISBN 978-1-4521-2365-3

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz