piątek, 9 września 2016

Jak przyszyć klamrę do paska - tutorial

Niedawno pewna klientka zapytała mnie jak właściwie przyszyć klamerkę do paska. Najbardziej frapował ją metalowy bolec. Nie wiedziała czy może należy go usunąć, a potem ponownie zamocować. Wobec czego stworzyłam specjalnie dla niej tutorial na moim sklepowym blogu (tak to teraz wygląda i oczywiście mój szyciowy blog przez to tak cierpi). Przy okazji mogę się również z Wami nim podzielić.


Klamrę z bolcem można przyszyć na dwa sposoby.


Pierwszy sposób zakłada, że pasek wykonujemy sami. Według mnie ten sposób jest zdecydowanie bardziej estetyczny.

Krok 1.

Po przeszyciu boków paska zaznaczamy linię przebiegającą przez środek, długości kilku centymetrów. Ja zaznaczyłam 30 mm, ale wszystko zależy od wielkości klamerki, którą zamierzamy przyszyć i od tego czy ostatecznie przyszyjemy ją na maszynie czy ręcznie. Generalnie linia powinna mieć długość bolca lub połowy klamerki plus 10 mm (żeby bolec mógł swobodnie się poruszać). Do przyszycia maszynowego będziemy potrzebowali nieco dłuższej linii. Warto też wziąć pod uwagę szerokość bolca. Większość jest nieznaczna, ale zdarzają się TAKIE klamerki.


Krok 2. 

Przeszywamy wokół linii, tak jak robi się to przy rozcięciach. Następnie tniemy po wcześniej narysowanej linii.


Krok 3. 

Przewracamy pasek na prawą stronę. Ja użyłam do pomocy przy wyciąganiu wąskich części szydełka. Zaprasowujemy pasek. Jeśli jego brzegi mają być ostębnowane, to jest to właściwy moment aby to zrobić.


Krok 4. 

Instalujemy klamerkę w następujący sposób:


Krok 5.

Przyszywamy wolne końce do paska. Jak już wcześniej pisałam, można ro zrobić ręcznie lub na maszynie, przy czym trzeba to uwzględnić od samego początku (wolne części muszą wystawać poza klamrę tak, aby można było swobodnie ułożyć pasek pod stopką).


GOTOWE!


Drugi sposób jest zdecydowanie szybszy i przyda się zwłaszcza wtedy, gdy mamy do czynienia z paskiem kupionym w sklepie do którego chcemy doszyć klamerkę.

Krok 1.

Na początek zaznaczamy miejsce, w którym powstanie otwór. Znów trzeba będzie uwzględnić wielkość klamerki i szerokość bolca, oraz to, czy chcemy ostatecznie zszyć pasek na maszynie czy ręcznie. Zaznaczona linia powinna mieć długość około 10 - 15 mm (przy grubszych klamrach oczywiście więcej). Trochę to przypomina zaznaczanie dziurek na guziki.


Krok 2.

Przeszywamy wąskim i zygzakiem o długości ściegu zbliżonej do 0, jak przy obszywaniu dziurek. Nie polecałabym jednak programów automatycznych do obszywania dziurek, chyba, że pozwalają na zrobienie takiego jaja:

Oczywiście nitkę dobieramy pod kolor paska. Ja użyłam białej, żeby było lepiej widać o co chodzi.


Krok 3.

Wycinamy przestrzeń w środku, tam gdzie narysowaliśmy linię.Krok 4.

Montujemy klamerkę na pasku.GOTOWE!!


Jeszcze parę uwag na koniec.

W przypadku pasków skórzanych, zamiast obszywania robimy dziurę specjalnym narzędziem. Zazwyczaj jest ono okrągłe, toteż wycięcie należy zrobić wbijając je kilka razy tuż obok siebie, a właściwie tak, aby się trochę nakładały. Poniżej schemat:


No i nie polecam tkaniny z wełny na tutorial - niesforna i gruba i trzeba prasować z wilgotną szmatką. Ale wełnę miałam pod ręką  - to resztki z TEJ różowej sukienki.

4 komentarze:

 1. Świetne porady, akurat klamerki do paska nie przyszywałam, więc może mi się ten tutorial w przyszłości przydać;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Fajny tutek, niby proste ...a jednak trzeba się pomęczyć.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Prosta, jeśli zna się myk. Po tym jak opublikowałam ten tutorial, już kilka razy podsyłałam go zdezorientowanym klientom.

   Usuń