piątek, 20 lutego 2015

Couture Sewing Techniques - parę słów o książce

Jak już się zdążyłam pochwalić na facebooku, dostałam pod choinkę książkę o szyciu, Couture Sewing Techniques. Pozycja zawiera wiele ciekawych informacji i instrukcji, z których większość skupia się na wykańczaniu odzieży w sposób profesjonalny. Ale od początku.


Na wstępie autorka, Lynda Maynard, opowiada o swojej przygodzie z szyciem, która zaczęła się w bardzo wczesnym dzieciństwie. Jej historia jest mi o tyle bliska, że i ja obracam na wszystkie strony każdy ciuch i rozkminiam 'jak to jest zrobione'. Polecam zatrzymać się na tej stronie i przeczytać całość opowieści o poczynaniach autorki.

Dalej znajdziemy spis treści, oraz przewodnik po najważniejszych przyrządach i akcesoriach krawieckich, od maszyn do szycia po szpilki. Zasadnicza część książki jest podzielona na trzy części, z których pierwsza i druga opisują szczegóły widoczne z prawej strony odzieży, a trzecia - niewidoczne.

Kliknij na obraz aby powiększyć

Jak widać, mamy tu różne techniki wykańczania brzegów bez użycia odszycia, które głównie bazują na tasiemkach ze skosu, chociaż nie tylko. Sama się zadziwiłam co jeszcze można z taką tasiemką zrobić. Wiele instrukcji skupia się na wykańczaniu dzianin i szyfonu. Wszystkie posiadają szczegółowe instrukcje obrazkowe, wraz z dodatkowymi wskazówkami.


Jeśli mogę się do czegoś przyczepić to czasem brakuje mi zdjęcia gotowego wykończenia z lewej strony. Poza tym instrukcje są naprawdę bardzo jasne i tłumaczą dokładnie każdy etap. Niemniej jednak niejedno słowo (mimo tytułu filologa) musiałam wyszukać w słowniku ;)

W drugiej części znajdziemy, między innymi, instrukcje jak wykonać od podstaw poduszkę na ramię czy jak uszyć mankiet o szpiczastych rogach.

W trzeciej części poznamy triki profesjonalistów, dzięki którym nasze własnoręcznie szyte ubrania zyskają na jakości, na przykład jak taki zwykłaśny pasek może stać się dużo bardziej couture:


Poza tym, na końcu książki znajdziemy przewodnik po luksusowych tkaninach oraz parę podstawowych informacji o tym jak na przykład przyszyć guzik, ale również jak wykonać dziurkę w przejrzystej tkaninie.

Książka pewnie niewiele nauczy profesjonalistów, ale jak dla takiej domorosłej krawcowej-amatorki jak ja to świetne źródło pomysłów jak jeszcze można wykończyć kolejny projekt. Polecam ją szczególnie tym, którzy lubią dopieszczać każdy szczegół :)

__________________________________________________________
Pełen tytuł: The Dressmaker's Handbook of Couture Sewing Techniques
Podtytuł: Essential step-by-step-techniques for professional reults
Autor: Lynda Maynard
Język: angielski
wydawnictwo: Boomsbury,
London - New Delhi - New York -  Sydney 2010
ISBN 978-1-408-12759-9

11 komentarzy:

 1. Podoba mi się ta książka, chętnie się z nią zapoznam:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Odpowiedzi
  1. Zdecydowanie. Nie raz pewnie do niej zajrzę

   Usuń
 3. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 4. Najlepszy opis tej książki! Serio, w końcu wiem czego można spodziewać sie w środku :) Ciekawa :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Dzięki za recenzję. Dorzucę do listy oczekujących na niespodziewany przebłysk gotówki ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. W takim razie to był świetny prezent! :) Opis książki brzmi bardzo zachęcająco :)

  OdpowiedzUsuń