wtorek, 25 sierpnia 2015

Rzecz o guzikach (3)

Dawno nie było tu moich guzików! Dziś chyba nikogo nie zaskoczę, bo pokażę Wam guziki szklane i metalowe. Myślę, że każdy ma w domu lub w garderobie takie guziki.

SZKŁO

Guziki szklane są dość niepraktyczne ze względu na ich sporą wagę w stosunku do rozmiaru, wobec czego łatwo je rozpoznać. Również, w odróżnieniu od plastikowych, w dotyku dają wrażenie zimna. Mimo to są na pewno ciekawsze od plastikowych.

Black glass buttons

Na uwagę zasługują zdecydowanie guziki wykonane z czarnego szkła. Były bardzo modne, niestety w wieku dziewiętnastym, bo bardzo lubiła je angielska królowa Wiktoria. Ostatnio w moim sklepiku pojawiło się ich nawet sporo.

https://www.etsy.com/listing/240486599/large-vintage-black-glass-button-silver?ref=shop_home_active_8

Czarne szkło wprowadzono jako imitację kamienia, który nazywa się gagat (TUTAJ można o nim poczytać na Wikipedii). Akurat w mojej części świata gagat (ang. jet, hiszp. azabache) jest bardzo popularny i stosunkowo tani, ale widocznie w pewnym momencie historii szkło okazało się łatwiejsze zarówno w produkcji jak i obróbce dla masowego odbiorcy.W mojej kolekcji znajdują się inne ciekawe guziki, wykonane ze szkła na metalowej nóżce. Bardzo popularne do lat czterdziestych XX wieku, niestety niezbyt praktycznie, wobec czego rzadko można je dziś spotkać. Dawniej takie często były używane np. jako zapięcie do kozaków.

Zapraszam po więcej informacji TUTAJ

Mam tez jeden podobny guziczek wykonany z dysku ceramicznego na metalowej nóżce.METAL

Trudno mówić o jednym rodzaju metalu w produkcji guzików. Mamy guziki aluminiowe (jeleń), z blachy (konik i ten ogromniasty z chińczykiem niosący smoka), z brązu i wszelakich innych stopów. Guziki metalowe są również bardzo poszukiwane przez kolekcjonerów, a im większa średnica, tym większe zainteresowanie (guzik z Chińczykiem ma 7 cm średnicy).Niestety od kiedy istnieje plastik (a właściwie jeszcze wcześniej, bo od kiedy istnieje celuloid), można spotkać przeróżne imitacje metalu. Pamiętajmy jednak, że z tych trzech tylko stopy metalu będą się wydawały w dotyku chłodne. Jest on też zdecydowanie cięższy, zazwyczaj twardszy i wydaje charakterystyczny dźwięk (podczas gdy plastik wydaje raczej dźwięk głuchy). Czasem można rozpoznać plastik już na pierwszy rzut oka, po spodzie guzika, gdyż znajdziemy tam zgrzew lub inne znaczki, których normalnie na metalu się nie pojawiają. Metal, chyba, że mamy do czynienia ze srebrem lub złotem, nie posiada żadnej informacji i jego powierzchnia od spodu powinna być gładka. Ale starsze guziki plastikowe też mogą od spodu być gładkie.


Sprawy nie ułatwia fakt, że niektóre guziki są częściowo metalowe. Typowy przypadek to tzw. po angielsku 'faced buttons', czyli guziki, które mają zewnętrzną warstwę wykonaną z metalu, ale cała struktura guzika i 'nóżka' są zrobione z plastiku.


To tyle, dodam jeszcze tylko, że niedawno  miałam sporą dostawę guzików metalowych, plastikowych imitujących metal i szklanych. Ciekawych zapraszam TUTAJ i TUTAJ.

2 komentarze:

  1. ooo i jestem mądrzejsza o kilka informacji :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Nawet mi się nie śniło, że guziki mogą być takie finezyjne! Śliczne i ile o nich wiesz, pogratulować kolekcji! :-)

    OdpowiedzUsuń